Lekcja muzealna w Szkole Podstawowej w Nozdrzcu

Kultura ludowa to wszystko to,
co nie wyrasta samo przez się z przyrody,
 lecz powstaje dzięki pracy człowieka,
co jest wytworem celowej refleksji i działalności ludzkiej”
.

Jan Szczepański

W dniu 17 listopada 2017r. uczniowie klas Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Nozdrzcu uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez panią mgr Agnieszkę Adamską- pracownika Muzeum Regionalnego im. A. Fastnachta w Brzozowie.

Podczas spotkania uczniowie poznali wytwory kultury ludowej powiatu, mogli dotknąć wytworów sztuki rękodzielniczej związanej z regionem, ujrzeć stroje dawnych mieszkańców czy elementy wystroju wnętrz. Pani Adamska zaprezentowała uczniom walory naszego regionu; przybliżyła elementy historii i kultury oraz przedstawiła zabytki architektury. Ponadto zapoznała uczniów z nazwiskami twórców ludowych: rzeźbiarzy, poetów, malarzy, hafciarek, muzyków. Była to niezmiernie interesująca, „żywa” lekcja dziedzictwa kulturowego w regionie. Takie zajęcia, korelujące wiele przedmiotów (m.in. język polski, historię, plastykę) są potrzebne, gdyż służą poznaniu kultury regionalnej, uczą wartości kulturowych. Uczniowie zgłębiają  co jest im najbliższe, znane, konkretne. Pragniemy, aby przeprowadzone lekcje przyczyniły się  do uświadomienia uczniom podstawowej prawdy, że wszędzie, gdzie żyli i działali ludzie, tam tworzyła się historia i w związku z tym każdy region i każda miejscowość wniosły do historii swój wkład. Chcemy również, aby lekcje przyczyniły się  do rozbudzenia zainteresowań kulturalnych i poznawczych oraz stały się bodźcem do częstych kontaktów z muzeum, jak również pobudziły uczucia związku ze swoim regionem - NOZDRZCEM, GMINĄ NOZDRZEC, POWIATEM BRZOZOWSKIM.

Była to świetna okazja do lepszego poznania historii kultury ludowej w naszym regionie, a opowieści pani Adamskiej o niezwykłym bogactwie kultury ludowej powiatu brzozowskiego wzbudziły wśród uczniów duże zainteresowanie.