„O CZYM SZUMI LAS”

Dnia 10.10.2017r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do kina do  Brzozowa. Dzieci miały okazję obejrzeć norweską bajkę „O czym szumi las”. Bajka ukazuje las Huckybucky, który jest pięknym i przyjemnym miejscem do życia dla zwierząt. W lesie obowiązuje jednak prawo natury i mniejsze zwierzęta muszą chronić się przed znacznie większymi drapieżnikami. Szczególnie niebezpieczny jest lis Marvin, który uwielbia polować bezbronne myszki. Kiedy lis próbuje zjeść babcię MortenaMyszodrewniaka, przyjaciele postanawiają przyjść z pomocą. Postanawiają wprowadzić ustawę o życiu wszystkich zwierząt w zgodzie i zaprzestaniu zjadania się nawzajem. Podejmują się prawdziwego wyzwania przekonania wszystkich drapieżników do nowej idei.

Postacie występujące w bajce są sympatyczne i ładnie narysowane, także pod względem psychologicznym, a zawarta w „O czym szumi las” wizja porządku społecznego, oparta jest na współpracy i wzajemnym szacunku,„O czym szumi las” przemyca fundamentalne wartości w sposób lekki i przyjemny. Dowiadujemy się o wartości przyjaźni i konieczności utrzymania właściwych relacji międzyludzkich. Widza uczy się także pragmatycznych spraw, jak np. szacunek do pieniądza. Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci. Dzieci były zadowolone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Wszyscy wrócili  do szkoły w doskonałych humorach, uznając, że dzień był wyjątkowo udany. Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym celem wycieczki do kina jest nie tylko nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych, ale również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie oraz rozumienie wartości takich jak: prawda, dobro,szacunek, przyjaźń, właściwe relacje międzyludzkie. Wyjazdy edukacyjne dają możliwość obserwacji, zdobywania informacji (m.in. na temat budowy lasu, zależności pokarmowych, ekologii), które są podstawą trwalszej i bogatszej wiedzy. Wyzwalana aktywność, jest zaczątkiem wchodzenia w coraz to szersze kręgi społeczne, ucząc szacunku dla ludzi i ich pracy, uczestnictwa w kulturze, kształtuje pożądane postawy.

Wychowawczyni kl.3.