Wycieczka klasy III Gimnazjum (BOCHNIA-OŚWIĘCIM-KRAKÓW)

W dniach 27-28 września br uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunami: B. Karnas, G. Skiba i M. Jarema uczestniczyli
w wycieczce turystyczno- krajoznawczej. Pierwszym obiektem, który zwiedliśmy, była najstarsza w Polsce Kopalnia Soli
w Bochni. Zwiedzanie obiektu ma charakter podróży w czasie, w którą zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych  i interaktywnych inscenizacji pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne  aspekty z życia kopalni. Z Bochni udaliśmy się do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy niemiecki faszystowski obóz zagłady Auschwitz- Birkenau. Na początku udaliśmy się przed obozową bramę wykonaną w 1940 r. przez więźnia o nazwisku Liwacz, z napisem „Arbeit macht frei” czyli „ Praca czyni wolnym”. 

W rzeczywistości ten, kto przekroczył próg bramy, nie miał szans na wolność, czekały go tam jedynie ogromne cierpienia, tortury i śmierć. Następnie pojechaliśmy do Brzezinki. Jest tam oddalony o 3 km obóz II. Przewodnik przybliżył nam wstrząsającą historię więźniów różnych narodowości przywożonych pociągami, często wprost do komór gazowych. W drodze do Krakowa rozmyślaliśmy nad losem więźniów. Widok obozu i jego historia na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Krakowa. Ze schroniska młodzieżowego przeszliśmy ulicą Floriańską do Rynku Głównego. Najpierw obejrzeliśmy działa zgromadzone w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, która mieści się
w Sukiennicach. Po wyjściu z tego obiektu mieliśmy okazję usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego i obejrzeć zabytki Rynku Głównego. Nieco później skierowaliśmy się  w stronę Wawelu. Przewodnik oprowadził nas po podziemiach Zamku Królewskiego, gdzie obejrzeliśmy ekspozycję „Świat Zaginiony”. Następnie zwiedziliśmy kompleks komnat królewskich i poznaliśmy ciekawostki z życia rodów królewskich.

Uczestnicząc w tej wycieczce, mieliśmy okazję zobaczyć wiele zabytków i miejsc pamięci, a także poznać część naszej historii. Zadowoleni i bogaci o nowe doświadczenia wróciliśmy do naszych domów.